Paylaşım Tarihi: 09 Ekim 2020

GAYRİMENKUL  ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Merhaba Değerli   okuyucularım …

Bu hafta ki  yazımızda gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken konuları anlatmaya çalışacağım.

Gayrimenkul yatırımı artık profesyonel bir danışmanlık alanı haline geldi. Bilinçli karlı ve risksiz bir yatırım yapmak istiyorsanız mülk alırken kesinlikle yetki belgeli uzman gayrimenkul bilirkişileri ile çalışmanızı tavsiye ederim.

Eskilerin bir sözü vardır “Başını acemi berbere teslim eden, pamuğunu cebinde taşısın “  işin ehline verilmesi gerektiğini belirten güzel bir atasözümüz.

Bu konu da  bilinçli olmamız amacı ile dikkat etmemiz gereken  konuları  kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.

GAYRİMENKUL   alırken dikkat etmemiz gereken konu  başlıkları;

  1. Alacağımız yerin tapusunu  satıcıdan isteyerek belediyeye gidip binanın iskanının olup olmadığı , ruhsatın geçerli olup olmadığının projeden bakılarak incelenmesidir.
  2. İlgili Belediye arşiv birimine tapu sahibi ile giderek gördüğümüz dairenin projeyle uyumlu olup olmadığının bakılması. Burada dairenin m2 si ve odaların biçimini yani daire iç planını görebiliriz. Daire oda m2 lerini buradan doğru olup olmadığına bakabiliriz.
  3. Dairenin tam hissemi yoksa hisseli olup olmadığına tapu üzerinden bakılması .
  4. Tapu üzerinde herhangi bir şerh olup olmadığının tapu dairesinden öğrenilmesi
  5. Tapu dairesinden veya web tapu sisteminden üzerinde herhangi bir borç olup olmadığının bakılması.
  6. tkgm.gov.tr adresinden tapu üzerindeki ada parselle ilgili tapunun yerin aynı yer olup olmadığının tesbitinin yapılması .

 

Eğer arazi veya daire kredi ile alıyorsanız bu işlemleri eksperler zaten yapıp bankanıza rapor olarak sunar. İlgi rapordan detaylara  bakabilirsiniz.

Arazi alımlarında ise bunlara ilave olarak;

  • İmarl ı arsa alımında ise arsa almadan önce belediyeye gidip imar planını iptal olup olmadığına bakmamız oldukça önemlidir. Mümkünse mimara ön çalışma yaptırmakta maliyet açısından oldukça yararlıdır. Arazinin cinsinde arsa yazsa bile bazı yerlerde imar yapma izni olmayabilir. Bunun için arsa almadan önce resmi imar durumu almak çok önemlidir.
  • Alacağımız arazi zeytinlik bağ bahçe ise hisseli olup olmadığına bakmalıyız . Yatırımlık arazilerde hisseli yerler prim yapması daha zor olmaktadır.
  • Arazinin yer i belli olsa bile ilgili ilçe kadastro ve likap bürolarından ölçüm yaptırmalıyız. Ölçüm yaptırmadan araziyi kesinlikle almamalıyız.

Haftanın atasozü :  “İbadet gibi  ticaret gibi hile kabul etmez .”

 

 

Detaylı bilgi için huseyin@emlakhabercisi.net  ‘ten Hüseyin TİTİZ  ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Yazar : Hüseyin TİTİZ

www.emlakhabercisi.net

www.mudanyadaemlak.com

www. mudanyarehber.com

mail: huseyin@emlakhabercisi.net  gsm: 0 533 8184566

 

 

× Whatsapp Destek Hattı